NASA Olympos’ta Fotoğraf Çekecek
NASA Olympos’ta Fotoğraf Çekecek

Yıldızların en keyifle sayıldığı, izlendiği kumsal Olympos. Bu yıl  3. sü düzenlenecek olan Gökyüzü ve Bilim Festivali her geçen yıl daha popüler oluyor. Bu yıl yapılacak etkinliğe kariyerinde nam salmış ünlü gök bilimcilerde katılacak. Olympos sahili ağustosta gökyüzüne, yıldızlara aşık insanlarla dolup taşacak, şimdiden yerinizi ayırtın. Ne diyor sanat güneşimiz Zeki Müren ? Dinleyelim okurken..

 

Hürriyet’in bu konudaki haberi şöyle :

GÖKBİLİMİN KALBİ OLİMPOS’TA ATACAK

KOZMİK Anafor Astronomi Platformu’nun düzenleyeceği 3’üncü Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali, 10 – 13 Ağustos günleri arasında bilim insanlarını, fotoğraf tutkunlarını ve doğaseverleri bir araya getirecek. Prof. Dr. Günay Taş, Prof. Dr. Osman Demircan, Prof. Dr. Talat Saygaç, Dr. Nazım Kemal Üre ve Tevfik Uyar gibi astronomi ve Uzak Bilimleri uzmanlarının sunumlarıyla katılacağı festivalde, söyleşiler, atölye çalışmaları, teleskoplu gökyüzü gözlem etkinlikleri ve konserler düzenlenecek.

Dünya çapında çok sayıda önemli gök bilimi çalışmasında yer alan ve NASA’nın da kullandığı gök fotoğraflarını çeken astrofotoğrafçı Mehmet Ergün’ün katılacağı festivalde, Metin Altundemir, Delil Geyik, Şerif Kürkçüoğlu’nun da astrofotoğraf çalışmaları yer alacak

PERSEID METEOR YAĞMURU

Time Dergisi tarafından mutlaka görülmesi gereken doğa harikaları listesine alınmış olan Olimpos’un dünyanın dört yanından gelecek astronomi çevrelerini ağırlayacağını söyleyen Kozmik Anafor Astronomi Platformu’nun kurucusu Zafer Emecan, şöyle konuştu: “Bugüne kadar Türkiye’de gerçekleştirilmiş olan en geniş çaplı izlem çalışmasını Olimpos’ta ‘Perseid meteor yağmuru’nun yaşanacağı günlerde yapacağız. Olimpos şehir ışıklarından uzakta, gökyüzü hareketlerini seyretmeye uygun açıklıkta, şirin bir tatil merkezi olarak çok özellikli bir yer. Geçen sene festivale astronomi ve bilim dünyasından 335 kişi katılmıştı.”

ASTROFOTOĞRAFÇILIK

Astrofotoğrafçılığın görünmeyeni görüntülemek, bilinmeyeni bulmak gibi bir yönü olduğunu belirten Mehmet Ergün, “Bu fotoğraflar, hayalini bile kuramadığımız büyüklükteki evreni zihnimizde az da olsa şekillendirebilmemizi sağlıyor. Büyük teleskoplarla çekilen görüntüler bilimsel amaçlı kullanılıyor. Astrofotoğrafçılık, günümüzde profesyonel astronominin bir parçası konumunda ve bizler bilim insanlarıyla birlikte yeni keşifler gerçekleştiriyoruz. Olimpos’un muhteşem atmosferinde, aynı ilgiyi paylaşan insanlarla bir araya gelerek gökyüzü hareketlerini izleyeceğiz” sözleriyle çalışmaların önemine işaret etti.

Haber linki : http://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/antalya/nasa-fotograflari-olimposta-cekilecek-40890881